Uwaga - kleszcze!


wpisany przez redaktor | piątek, 12 maja 2017 09:04 |


Zagrożenie ukąszeniem kleszcza dotyczy nie tylko lasu. Może ono nastąpić także w przydomowym ogródku lub parku miejskim. Kleszcze znajdują się na spodniej stronie liści lub gałęzi, w pobliżu trawników i ścieżek po których chodzimy.
 
 
Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ponieważ ukłucie często nie zostaje zauważone przez człowieka, z powodu właściwości znieczulających śliny kleszczy, bardzo ważne, aby podejmować właściwe działania profilaktyczne. Kleszcze wywołują groźne dla zdrowia choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
 
 
 Jak się chronić? Najlepiej jeszcze przed wyjściem na spacer zadbać o osłonę antykleszczową. Nakrycie głowy (żeby się roztocze we włosy nie dostało), koszula z długim rękawem, pełne buty, długie spodnie, stosować środki odstraszające kleszcze i insekty, unikać wysokich traw, zarośli. Po powrocie do domu należy  starannie obejrzeć całe ciało, szczególnie okolice dobrze ukrwione (głowę, szyję, pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe). 
 
 
Jeśli znajdziesz kleszcza, trzeba go zaraz usunąć. Najlepiej zrobić to w rękawiczkach, pęsetą kosmetyczną o wąskich końcach tak, by usunąć pasożyta w całości. Należy jednak uważać, aby nie chwytać i nie ściskać pęsetą miękkiej części ciała kleszcza (w przypadku kleszczy dłużej żerujących jest ona wyraźnie nabrzmiała od pobranej krwi). Kleszcza  chwytamy więc za twardą nasadę narządów gębowych, która tkwi bezpośrednio przy skórze. W aptece możesz kupić specjalne kleszczołapki, które są łatwe w obsłudze i  działają na zasadzie pompki ssącej. Pamiętaj, by miejsce po ugryzieniu zdezynfekować, choćby spirytusem salicylowym, i umyć ręce. W razie wystąpienia zaczerwienienia należy udać się do lekarza.
 
 
Jedną z form zabezpieczenia się przed konsekwencjami ugryzienia kleszczy jest szczepionka. Warto zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu. Najlepiej rozpocząć szczepienia w okresie zimowym (dwie pierwsze dawki), jeśli szczepienie rozpoczynane jest w okresie wiosny/lata lepiej zaszczepić wg schematu przyśpieszonego (podanie dwóch dawek w ciągu 2 tygodni). Przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze niestety nie ma takiego zabezpieczenia.