Aktualności

Pomóż mi!

  • 12-11-2021
  • Autor: Regina Midzio-Kaczmarek
Międzynarodowy znak „pomóż mi” jest dyskretnym sygnałem, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy. Nie możemy jednak przeciwstawić się i głośno zawołać o pomoc. Mogłaby spotkać nas przez to surowa kara ze strony naszego oprawcy, z którym na co dzień mieszkamy i żyjemy.
Wiele osób staje się ofiarami przemocy domowej, a pandemia dodatkowo sprawiła, że nie mamy gdzie uciec. Ofiary przemocy domowej pozostawione są często same sobie. Znoszą codziennie przemoc ze strony swoich bliskich. Nie mogą poprosić o pomoc pozostając w domu.
Dlatego właśnie powstał ten znak. Jest to niewypowiedziane wołanie o pomoc. Możemy wykonać ten znak podczas rozmowy na wideoczacie lub machając komuś przez okno. Podczas odbierania paczki od kuriera, czy stojąc za naszym oprawcą, gdy ten rozmawia z kimś. Nie musimy używać do tego słów.
 
 
Co zrobić, gdy ktoś pokaże nam ten znak? 
nie powinniśmy dawać oznak, że coś jest nie tak. Zwłaszcza gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być oprawcą. Ofiarę mogłoby to narazić na konsekwencje.
po zakończeniu rozmowy powinniśmy skontaktować się z Policją dzwoniąc pod nr telefonu 112
- warto również skontaktować się z Niebieską Linią dzwoniąc pod całodobowy nr telefonu 800 120 002

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją