Logo: BIP

Aktualności

Bonus za frekwencję w wyborach

Wybory do Parlamentu już w najbliższą niedzielę 15 października. Głosowanie w lokalu wyborczym odbywa się bez przerwy od godziny 7 do godziny 21.
 
Warto iść na wybory, bo liczy się każdy głos. Dodatkowo gminy do 20 tysięcy mieszkańców mają szansę na bonus frekwencyjny.
 

Komunikat ws. wody

Przedsiębiorstwo Usług Miejskich Sp. z o.o. w Gubinie informuje, że z uwagi na powstałą awarię na sieci wodociągowej przy ul. Śląskiej, którą zlokalizowano obok Szpitala dnia 09.10.2023 r. tut. Spółka w dniu dzisiejszym, tj. od dnia 10.10.2023 r. (wtorek) profilaktycznie dokona dezynfekcji wody poprzez jej chlorowanie oraz dokona płukania sieci wodociągowej w Gubinie i miejscowościach ościennych poprzez wypływ wody przez hydranty. Chlorowanie będzie prowadzone przez okres 2 dni.  
 
Woda przeznaczona do celów konsumpcyjnych może być używana nadal po jej przegotowaniu do czasu otrzymania wyników z ponownych badań po powstałej awarii na sieci wodociągowej. Pobór próbek wody zaplanowano na dzień 12 października br. Dostarczana woda może mieć pogorszone walory smakowe i zapachowe.

Tydzień bezpłatnych badań słuchu

"Tydzień bezpłatnych badań słuchu'' odbędzie się w dniach od 16 do 20 października w pracowni Audika przy ul. Obrońców Pokoju. Więcej szczegółów na plakacie.
 

Bezpłatna komunikacja 15 października!

Informujemy, że 15 października 2023 r. (niedziela), czyli w dzień, na który zarządzono wybory do Parlamentu RP oraz Referendum, komunikacja miejska będzie funkcjonowała tak jak w dni robocze.

Ponadto przejazdy w tym dniu będą bezpłatne.
 

Przetarg na najem gruntu w sąsiedztwie cmentarza

20 października 2023 r., o godz. 10°°, w sali narad (pokój nr 102) w Urzędzie Miejskim w Gubinie odbędzie się przetarg na najem gruntu, składającego się z 15 stanowisk handlowych, położonych w Gubinie przy ul. Kujawskiej, z przeznaczeniem do prowadzenia okolicznościowej, targowiskowej sprzedaży kwiatów naturalnych i sztucznych, wieńców, zniczy oraz innych przedmiotów związanych z kultem zmarłych. 
 

Komunikat dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gubinie informuje, że z dniem 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023r. o świadczeniu wspierającym, (Dz.U.2023.1429), która zakłada zmianę dotychczasowego systemu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.
 
Świadczenie wspierające kierowane jest bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. Będzie przysługiwało osobie, która ukończyła 18 lat i zamieszkuje na terenie Polski, bez względu na osiągany przez tę osobę dochód. Świadczenie wspierające nie będzie przyznawane automatycznie osobie z  niepełnosprawnościami. Warunkiem nowego wsparcia jest w pierwszej kolejności posiadanie aktualnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność danej osoby, a następnie złożenie wniosku o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.
 
Przy ustaleniu potrzeby wsparcia bierze się pod uwagę, adekwatnie do wieku oraz niepełnosprawności fizycznej, psychicznej, intelektualnej lub sensorycznej, zdolność osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności, związanych z obszarami codziennego funkcjonowania oraz rodzaj wymaganego wsparcia, z uwzględnieniem czasu niezbędnego do jej wykonania oraz konieczności wsparcia przez inną osobę lub technologię wspomagającą. Poziom potrzeby wsparcia, będzie ustalany w wartościach punktowych w skali od 0 do 100. Świadczenie wspierające otrzyma osoba, która uzyska minimum 70 punktów.
 
Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z najwyższym ustalonym poziomem potrzeby wsparcia (87-100 pkt).  Od 1 stycznia 2025 r świadczenie będzie dostępne dla osób ze średnim poziomem potrzeby wsparcia (78-86 pkt), natomiast od 1 stycznia 2026 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z najniższym poziomem potrzeby wsparcia (70-77 pkt).
 
Kwota świadczenia wspierającego będzie zróżnicowana i uzależniona od ustalonej potrzeby wsparcia czyli uzyskania odpowiedniej liczby punktów. Przysługiwać będzie w wysokości od 40 % do 220 % renty socjalnej.
 
Świadczenie wspierające nie będzie przyznawane automatycznie osobie z  niepełnosprawnościami, konieczne będzie złożenie wniosku.
 
Wnioski będzie można składać od  stycznia 2024 r. Obsługą i wypłatą świadczenia wspierającego będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Osoba, która otrzyma decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na odpowiednim poziomie punktowym, będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego. Formą składania wniosków  jest wyłącznie forma elektroniczna.
 
Za osobę, która nie podejmie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielania wsparcia osobie uprawnionej do świadczenia wspierającego, wspólnie z nią zamieszkującej i gospodarującej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie opłacał składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego, na zasadach określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230) oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.). Prawo do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje tylko jednej osobie.
 
Ustawa o świadczeniu wspierającym wprowadza ważne zmiany w zakresie warunków przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego.
  • Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało rodzicom lub innym osobom, które sprawują opiekę nad dzieckiem w wieku do ukończenia 18 roku życia legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
  • Po ukończeniu przez niepełnosprawne dziecko 18 lat, jako osoba pełnoletnia będzie mogła ubiegać się o własne świadczenietj. świadczenie wspierające.
  • Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach będzie przysługiwało opiekunowi na każde uprawnione dziecko z niepełnosprawnością w rodzinie, a nie tylko na jedno. Jeśli rodzic/opiekun sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem z niepełnosprawnościami, świadczenie pielęgnacyjne będzie podwyższane o 100 proc. na drugie i każde kolejne dziecko z niepełnosprawnościami. Opiekun, który będzie pobierał świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach będzie miał możliwość podjęcia aktywności zawodowej bez limitu dochodu.
  • Prawa nabyte opiekunów – można zostać w „starym systemie”
Zgodnie z ochroną praw nabytych uregulowaną ustawą o świadczeniu wspierającym, do opiekunów, którzy nabyli bądź nabędą na starych zasadach, czyli obowiązujących przed wejściem w życie ustawy o świadczeniu wspierającym tj. do dnia 31 grudnia 2023 r. prawo do świadczeń opiekuńczych, zastosowanie mają wszystkie dotychczasowe zasady otrzymywania powyższych świadczeń. Osoby te, jeśli taka będzie ich wola, będą mogły w dalszym ciągu pobierać wymienione świadczenia zgodnie z dotychczasowymi przepisami, także w przypadku uzyskania kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność lub rozpoczęcia kolejnego okresu zasiłkowego.
  • Warunkiem zachowania prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach określonych powyżej jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa odpowiednio do świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności.
  • Prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego na zasadach określonych powyżej przysługuje również po upływie okresu zasiłkowego, na który prawo zostało przyznane, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego na nowy okres zasiłkowy zostanie złożony w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym zakończył się dotychczasowy okres zasiłkowy.
 
Świadczenie wspierające nie będzie przysługiwało osobie z niepełnosprawnością, jeżeli przebywa np. w domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym czy też została umieszczona w zakładzie karnym lub schronisku dla nieletnich oraz jeśli pobiera tożsame świadczenia za granicą.
W przypadku dalszych pytań Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło infolinię dedykowaną nowemu świadczeniu wspierającemu dla osób z niepełnosprawnościami:
22 245-61-00 czynną od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.00.
 
 
 

Oferta na realizację zadania publicznego

Oferta, złożona  w dniu 26 września 2023 r. przez Stowarzyszenie Strzelecko Obronne Gubiński Klub Sportowy Pionier jest rozpatrywana w trybie art. 19 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o pożytku publicznym i o wolontariacie (t. j. Dz.U. 2023.571), pozwalającym organowi wykonawczemu jednostki samorządu terytorialnego na zlecanie organizacji pozarządowej realizacji zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert.
 
Warunkiem zastosowania tego przepisu jest spełnianie przez oferenta następujących warunków:
- wysokość dofinansowania zadania publicznego nie może przekroczyć kwoty 10 000 zł
- zadanie publiczne ma być realizowane w okresie nie dłuższym niż 90 dni.
 
Złożona oferta zostaje podana do publicznej wiadomości na okres 7 dni  w celu  umożliwienia wszystkim zainteresowanym  złożenia uwag dotyczących oferty.
 

Ankieta w sprawie nadania nazw!

Szanowni mieszkańcy, Burmistrz Miasta Gubina zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych mających na celu zaopiniowanie propozycji nazw dla skweru przy ul. Piastowskiej oraz parku u zbiegu ulic Obrońców Pokoju, Gen. Dąbrowskiego i Słowackiego (park z fontanną).
 
Zaproponowane nazwy to:
  • dla skweru – „Skwer imienia Witolda Pileckiego”,
  • dla parku –„Park imienia Stanisławy Jabłońskiej” lub „Europark”.
Ankiety będą przyjmowane w okresie od 05 do 26 października 2023 r.
 
Wypełnione formularze można składać w formie pisemnej i elektronicznej.
 
Forma pisemna polega na wysłaniu za pomocą poczty na adres Urzędu Miejskiego (ul. Piastowska 24, 66-620 Gubin) wydrukowanej i wypełnionej ankiety zamieszczonej na stronie internetowej www.gubin.pl. lub złożeniu jej w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miejskiego.
 
Forma elektroniczna polega na tym, że osoba uprawniona ma możliwość oddania głosu w internetowym formularzu - ANKIETA (link, wystarczy kliknąć)
 
 Ponadto można wysłać wypełniony formularz (załącznik poniżej artykułu) pocztą elektroniczną na adres um@gubin.pl
 
Druk ankiety będzie można także otrzymać w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miejskiego w Gubinie.
 
Istnieje możliwość zgłoszenia nowych propozycji nazw dla ww. obiektów zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Gubinie z dnia 28 października 2022 r. w sprawie zasad nadawania i zmiany nazw obiektom miejskim na terenie Gminy Gubin o statusie miejskim do dnia 26 października 2023 r.
 
Zapraszamy mieszkańców naszego miasta do aktywnego udziału

Załączniki

LVI sesja Rady Miejskiej

29 września 2023 r. (piątek), o godzinie 10:45, w sali narad Urzędu Miejskiego odbędzie się LVI sesja Rady Miejskiej w Gubinie VIII kadencji.
 
Proponowany porządek obrad:
 
I. Otwarcie sesji.  
 
II. Informacja Burmistrza na temat działań podjętych od ostatniej sesji.
 
III. Informacja Przewodniczących Komisji Rady Miejskiej na temat działalności Komisji w okresie między sesjami.
 
IV. Informacja Prezesa Przedsiębiorstwa Usług Miejskich w Gubinie na temat stanu sieci wodociągów w mieście oraz jakości wody.
 
V. Podjęcie uchwał w sprawie:
 
  1. wyrażenia opinii dotyczącej podwyższenia kapitału zakładowego, 
  2. stawek jednostkowych dotacji przedmiotowych na remonty bieżące budynków i lokali komunalnych w roku 2023,
  3. wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości,
  4. zmiany uchwały w sprawie uchwały budżetowej gminy Gubin o statusie miejskim na 2023 rok,
  5. zmieniająca uchwałę Rady Miejskiej nr XLVIII.339.2022 w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Gubin o statusie miejskim na lata 2023-2035.
 
VI. Sprawy różne.
 
VII. Zamknięcie sesji.
 
Sesja dostępna będzie online na stronie www.gubin.pl w zakładce Transmisje Obrad Rady Miejskiej w Gubinie - https://user.sesje.pl/Portal/lubuskie/krosnienski/gubin-gm
 

Ogłoszenie o przeprowadzeniu konsultacji

Burmistrz Miasta Gubina ogłosił przeprowadzenie konsultacji w sprawie nadania nazw: skwerowi przy ulicy Piastowskiej oraz parkowi u zbiegu ulic Obrońców Pokoju, Gen. Dąbrowskiego i Słowackiego.